Кларксън записа 1-ви трипъл-дабъл в Юта от 2008 г. насам, помогна на Джаз да победи Маверикс със 127-90
AP News | 2024-01-02 | 06:56:19

СОЛТ ЛЕЙК СИТИ (AP) — Джордан Кларксън излезе от пейката, за да направи първия трипъл-дабъл от редовния сезон от Юта играч от 2008 г., извеждайки Джаз до победа със 127-90 над Далас Маверикс в понеделник вечерта.

Кларксън имаше 20 точки, 11 асистенции и 10 борби – първият трипъл-дабъл в кариерата му – и първи за Джаз в мач от редовния сезон, откакто Карлос Бузър имаше такъв на 13 февруари 2008 г., участък от 1256 мача. Също така, трипъл-дабълът на Кларксън беше първият от повече от 40 години за играч на Джаз, влизащ от пейката, датиращ от 5 февруари 1983 г., когато Марк Итън имаше 12 точки, 14 борби и 12 блокирани удара.

31-годишният Кларксън постигна трипъл-дабъл в 685-ия си мач от редовния сезон и 728-ия мач в кариерата си. Той беше избран във втори кръг, общо 46-и, в драфта през 2014 г. от Вашингтон, преди да бъде продаден на Лос Анджелис Лейкърс. Той беше продаден на Кливланд Кавалиърс през 2019 г. и се премести в Джаз през 2019 г.

Симоне Фонтекио бе лидер на Джаз с 24 точки. Лаури Марканен добави 17 точки, а Джон Колинс вкара 15. Уокър Кеслър имаше най-добрия отбор от 10 борби и четири блокади, заедно с 11 точки.

Юта спечели четвърти пореден домакински мач и си отмъсти за загубата с 50 точки на Далас през декември. Джаз спечелиха осем от последните си 11 мача.

Лука Дончич поведе Маверикс с 19 точки, 14 асистенции и шест борби. Джейдън Харди вкара пет тройки и вкара 17 точки за Далас.

Кайри Ървинг се завърна в игра, след като пропусна 12 мача с натъртена пета и завърши с 14 точки, девет борби и четири асистенции, докато Маверикс загубиха от Джаз едва за втори път в осем срещи.

Джаз получи рано искрата от Фонтекио, който вкара 12 от първите 14 точки на Юта. Той направи общо пет коша през първата четвърт – включително три тройки.

Ранният гол на Фонтекио постави началото на серия от 16-7, която доведе Джаз до 37-26 през втората четвърт. Кеслър и Кларксън подчертаха серията на Юта, като вкараха по чифт коша за четири поредни притежания.

Маверикс намалиха изоставането си от 12 точки до 70-67 в началото на третата четвърт, след като Дерек Лайвли II отстъпи на Харди за ъглова тройка и последвана от гръб към гръб кошове. Фонтекио и Марканен направиха последователни забивки, за да спрат серия от 9-0 на Далас.

Джазът се оттегли завинаги след серия от 16-4, за да увеличи преднината си до 97-79 в началото на мача четвърта четвърт. Кларксън отбеляза или асистира за пет от шестте коша на Юта по време на решителната серия.

Далас: Домакин е на Портланд Трейл Блейзърс в сряда.

Юта: домакин на Детройт Пистънс в сряда.